Back to Top

Dlaczego warto stosować PROFIL PODOKIENNY ?

Wiele osób, szukając oszczędności, wymienia stolarkę okienną na bardziej energooszczędną.Kupujemy okna o coraz lepszych parametrach termoizolacyjnych profili oraz szyb.Czy to jednak wszystko, co możemy zrobić, aby nasze domy były cieplejsze? Nie. Należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy związane z oknem i jego montażem.

 

Okna to punkt newralgiczny, jeżeli chodzi o przenikanie temperatury z zewnątrz do wewnątrz pomieszczeń. Producenci stawiają na coraz lepszą izolację – w gamie ich produktów znajdziemy wiele okien o doskonałych walorach izolacyjnych. Jednak o kompleksowej ochronie przed chłodem w obszarach okiennych nie decyduje tylko wybór odpowiedniego produktu, lecz także jego właściwy montaż zapewniający brak przewiewów w strefach pomiędzy oknem a powierzchniami otworu dylatacyjnego – ze szczególnym uwzględnieniem stref pod ramą okna, między parapetami. W miejscu tym dochodzi bardzo często do przewiewania, kiedy prąd powietrza jest wtłaczany pod parapet zewnętrzny.

 

m1

 

Aby tego uniknąć, specjaliści polecają montaż okien na specjalnych profilach montażowo-transportowych, takich jak np. te w ofercie Metal-Plast. Profiel te daje oknom podparcie na całej długości dolnej krawędzi ramy okiennej. Dodatkowo można je zamontować tak, aby odprowadzać nadmiar wody dolnym rowkiem odwodnieniowym. Jest to zgodne zarówno z pierwotnymi założeniami konstruktorów okien, jak i bardziej estetyczne ze względu na brak frezów oraz zaślepek na ramie widocznej z zewnątrz budynku.

 

aa

 

Profil daje także możliwość zamontowania parapetu wewnętrznego w taki sposób, aby stanowił skuteczne podparcie okna na całej długości oraz przylegał ściśle do warstwy izolacyjnej, którą stanowią: pianka PU, taśmy izolacyjne paroszczelne wewnątrz i paroprzepuszczalne na zewnątrz.

Należy zwracać szczególną uwagę na izolacyjność termiczną profilu, czyli na tak zwany współczynnik U. Jest to ilość energii, która przeniknie przez obiekt o powierzchni 1m² przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 1 st K. przy czym 1stK=1stC.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie firmy Metal-Plast przez certyfikowane laboratorium zajmujące się badaniami termowizyjnymi obiektów budowlanych Z.H.P. BART profil podokienny Metal-Plast posiada współczynnik przenikalności cieplnej U równy 1,39 W/m²K.

Jeżeli przyjmiemy, że okno o szerokości ramy 92 mm zamontujemy bezpośrednio na otworze okiennym, wypełniając przestrzeń pod oknem jedynie pianką poliuretanową, która wypełni tylko część przestrzeni (około 80%), to pod oknem otrzymamy połączenie o współczynniku przenikania U= 1,78 W/m²K.

Biorąc pod uwagę to, jak bardzo producenci okien dokładają starań do przenikalności cieplnej produkowanych przez nich okien, inwestorzy powinni ze swojej strony dokładać wszelkich starań do prawidłowego wykonania połączeń zakupionych okien z murem. Co więcej, niewłaściwe połączenie okien z otworem okiennym „tylko na piankę” może powodować, że niewłaściwie zaizolowana warstwa pianki po kilku latach będzie tak zdegradowana, że nie będzie w ogóle chronić prze przenikaniem zimna i wilgoci.

Powyższy artykuł ukazał się na portalu www.oknonet.pl

Link do artykułu: HTTP://WWW.OKNONET.PL/OKNA/USLUGI/MONTAZ_OKIEN/NEWS,20430.HTML


Wstecz