Back to Top

Nowe życie dla starych okien PVC – gdzie i jak zgłosić odbiór zużytej stolarki okiennej

W Polsce obserwujemy aktualnie rosnące zapotrzebowanie na wymianę stolarki okiennej. Powody są bardzo różne. Z jednej strony okna instalowane jeszcze w latach dziewięćdziesiątych z drugiej strony rosnące ceny energii sprawiają, że nowe, energooszczędne okna są doskonałą inwestycją w niższe rachunki.

Nie ma planety B

Planując wymianę okien warto zadać sobie pytanie, czy miejsce starych okien jest jedynie na wysypisku śmieci, czy możemy im podarować nowe życie i mieć swój wkład w ochronę klimatu?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nieubłaganie wszyscy toniemy w śmieciach. Tylko do oceanów każdego roku trafia nawet 15 mln. ton odpadów z tworzywa sztucznego. Mimo rosnącej świadomości społecznej trendu powstawania coraz większej ilości odpadów ciągle nie udało nam się zatrzymać.

Nowe życie dla starych okien PVC

Na szczęście znaczna część z Nas chce mieć swój wkład w zmniejszenie ilości odpadów. Na zakupy wybieramy się z własną torbą, segregujemy śmieci, czy staramy się zużywać mniej energii. Trend ten również dotyczy budownictwa, gdzie stawia się na ekologiczne rozwiązania pozwalające zdecydowanie ograniczyć ilość energii zużywanej przez budynek.

Kluczowym elementem ekologicznego budownictwa jest stolarka okienna. Montując nowoczesne systemy okienne możemy nie tylko chronić klimat, ale także zyskać realne oszczędności. Szalejące ceny energii skłaniają coraz więcej osób do decyzji o wymianie stolarki na bardziej energochłonną i estetyczną.

Zużyty w domu plastik segregujemy, a co ze starymi oknami?
Zacznijmy od tego, że PVC, z którego wykonanych jest większość montowanych w Polsce okien zachowuje swoje własności nawet po kilkukrotnym przetworzeniu, co oznacza że tworzywo może być przyjazne dla środowiska , ale czy tak się dzieje?

Nowe życie dla starych okien PVC

Wiele osób wymieniających okna nie zastanawiało się co się dzieje z ich starymi oknami, ponieważ za ich odbiór odpowiadała ekipa montująca nową stolarkę. Niestety większość z odbieranych okien lądowało na wysypiskach śmieci, gdzie pozostają do dzisiaj.

Sytuacja ma się podobnie z pracami wyburzeniowymi, których wynikiem jest zmieszany odpad budowlany trafiający prosto na wysypisko. Ma się to w końcu zmienić za sprawą nowych przepisów, które wejdą od 2025 roku i które będą obligowały do segregacji odpadów budowlanych.

Recykling okien PVC z demontażu.
Ciągle za mało osób zdaje sobie sprawę, jak niewiele potrzeba, aby starym oknom plastikowym podarować nowe życie. Na rynku od wielu lat działają profesjonalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem tworzywa z okien. Jedną z takich firm jest Metal-Plast, który każdego roku odzyskuje nawet 29 000 ton PVC, które wraca z powrotem do producentów stolarki, jako wysoko jakościowy surowiec. To ponad 58 000 ton CO2, które nie trafiło atmosfery!

Nowe życie dla starych okien PVC

PVC, które trafia do firmy recyklingowej pochodzi z odpadów powstających w trakcie produkcji okien oraz właśnie z recyklingu starej stolarki okiennej. Firmy oraz osoby, które zgłaszają chęć oddania zużytych okien mogą liczyć na pełne wsparcie oraz minimum formalności.

Jak oddać stare okna PVC?
Jest to niezwykle prosty proces, który rozpoczyna się od zgłoszenia chęci oddania starych okien PVC. W tym celu wystarczy skontaktować się działem obsługi firmy Metal-Plast. Recykler prowadzi odbiór okien PVC dopasowując ofertę do potrzeb klienta. Zgłaszając zapotrzebowanie na odbiór okien PVC z demontażu należy zadeklarować szacowaną ilość oraz rodzaj odpadów. W wyznaczonym czasie i miejscu firma Metal-Plast podstawi specjalne kontenery, osobno na tworzywo oraz szkło. Dla dużych placów budowy oraz firm, które posiadają stare okna recykler dedykuje wielkogabarytowe kontenery o pojemności 36m3.

Do sprawnej obsługi transportu odpadów służy aż 400 takich kontenerów oraz rozbudowana flota wyspecjalizowanych pojazdów. Warto wspomnieć, że Metal-Plast posiada wszystkie niezbędne zezwolenia związane z transportem i przetwarzaniem odpadów PVC. Zaproponowane przez firmę udogodnienia z pewnością staną się dodatkową zachętą do segregowania odpadów.

Razem dla czystego środowiska.
Odebrany przez firmę Metal-Plast odpad jest poddawany recyklingowi w nowoczesnym zakładzie zbudowanym zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego, co dodatkowo wspiera cele związane z ochroną środowiska.

Od ponad 29 lat dewizą firmy Metal-Plast jest najwyższa troska o czyste środowisko. W tym celu firma nie tylko stawia na nowoczesne technologie, które umożliwiają pozyskiwanie większej ilości surowca, w procesie produkcyjnym neutralnym dla środowiska. Jeszcze ważniejsze jest wspieranie firm i osób, które nie chcą aby stare okna zalegały na wysypiskach. Dzięki wypracowanym przez specjalistów Meta-Plast procesom oddawanie starych okien plastikowych jest dziecinnie proste, tak samo jak pomaganie w zachowaniu czystego środowiska także dla przyszłych pokoleń.

Nowe życie dla starych okien PVC – gdzie i jak zgłosić odbiór zużytej stolarki okiennej


Wstecz