Back to Top

Wywiad z Dyrektorem Handlowym Metal-Plast Jędrzejem Nosko: gdzie i jak zgłosić odbiór zużytej stolarki okiennej

W Polsce obserwujemy aktualnie rosnące zapotrzebowanie na wymianę stolarki okiennej. Powody są bardzo różne. Z jednej strony okna instalowane jeszcze w latach dziewięćdziesiątych z drugiej strony rosnące ceny energii sprawiają, że nowe, energooszczędne okna są doskonałą inwestycją w niższe rachunki. Planując wymianę okien warto zadać sobie pytanie, czy miejsce starych okien jest jedynie na wysypisku śmieci, czy możemy im podarować nowe życie i mieć swój wkład w ochronę klimatu?

Wywiad z Dyrektorem Handlowym Metal-Plast

Metal-Plast nieprzerwanie od 30 lat koncentruje swoją działalność wokół profesjonalnego recyklingu okien PVC. Obecnie firma jest jednym z największych w Europie recyklerów twardego PVC i współpracuje z ponad 700 firmami zajmującymi się stolarką okienną. Wraz z postępującym procesem termomodernizacji w Polsce firma uruchomiła nową usługę – recykling okien PVC pochodzących z demontażu. O tym jak ważne jest by zużytej stolarce PVC podarować drugie życie rozmawiamy z Dyrektorem Handlowym Metal-Plast, Jędrzejem Nosko.

Dlaczego recykling PVC jest taki ważny?
Zacznijmy od tego, że PVC, z którego wykonanych jest większość montowanych w Polsce okien zachowuje swoje własności nawet po kilkukrotnym przetworzeniu. Materiał ten można poddać recyklingowi co najmniej dziesięć razy bez utraty jego właściwości co oznacza, że tworzywo jest przyjazne dla środowiska.

Ile procent okien z demontażu trafia w Polsce do recyklingu?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nieubłaganie wszyscy toniemy w śmieciach dlatego znaczna część z Nas chce mieć swój wkład w zmniejszenie ilości odpadów. Na zakupy wybieramy się z własną torbą, w naszych domach segregujemy śmieci, jednak nie przywiązujemy wagi do tego co dzieje się ze zużytą stolarką okienną. Statystyki są smutne. Zgodnie z posiadaną wiedzą niespełna 1% demontowanych w Polsce okien PVC jest poddawane profesjonalnemu recyklingowi co oznacza, że pozostałe 99 % trafia na wysypiska śmieci.

Nie ma planety B


Dlaczego tak się dzieje?

Wiele osób wymieniających okna nie zastanawia się co się dzieje z ich starymi oknami, ponieważ za ich odbiór odpowiada ekipa montująca nową stolarkę. Niestety większośćz odbieranych okien trafia na wysypiska śmieci, gdzie pozostają do dzisiaj. Sytuacja ma się podobnie z pracami wyburzeniowymi, których wynikiem jest zmieszany odpad budowlany trafiający prosto na wysypisko. Ma się to w końcu zmienić za sprawą nowych przepisów, które wejdą od 2025 roku i które będą obligowały do segregacji odpadów budowlanych.

Gdzie i w jaki sposób można oddać zużytą stolarkę PVC?
Jest to niezwykle prosty proces, który rozpoczyna się od zgłoszenia chęci oddania starych okien PVC. W tym celu wystarczy skontaktować się działem obsługi firmy Metal-Plast. Nasza firma prowadzi odbiór okien PVC dopasowując ofertę do potrzeb klienta. Zgłaszając zapotrzebowanie na odbiór okien PVC z demontażu należy zadeklarować szacowaną ilość oraz rodzaj odpadów. W wyznaczonym czasie i miejscu firma Metal-Plast podstawi specjalne kontenery, osobno na tworzywo oraz szkło. Dla dużych placów budowy oraz firm, które posiadają stare okna recykler dedykuje wielkogabarytowe kontenery o pojemności 36m3.
Do sprawnej obsługi transportu odpadów służy ponad 420 takich kontenerów oraz rozbudowana flota wyspecjalizowanych pojazdów. Warto wspomnieć, że Metal-Plast posiada wszystkie niezbędne zezwolenia związane z transportem i przetwarzaniem odpadów PVC. Zaproponowane przez naszą firmę udogodnienia z pewnością staną się dodatkową zachętą do segregowania odpadów.

Dlaczego warto oddać zużytą stolarkę PVC do recyklera?

Przekazany do Metal-Plast odpad jest poddawany recyklingowi w nowoczesnym zakładzie z zastosowaniem zaawansowanych technologii, które umożliwiają pozyskiwanie surowca w procesie produkcyjnym neutralnym dla środowiska. Zużycie energii w recyklingu PVC jest o 90% niższe niż w procesie produkcji pierwotnego PVC. Recykling 1 tony PVC przyczynia się do redukcji emisji CO2 aż o dwie tony. W Metal-Plast każdego roku odzyskujemy nawet 29 000 ton PVC, które wraca z powrotem do producentów stolarki, jako wysoko jakościowy surowiec. To ponad 58 000 ton CO2, które nie trafiło atmosfery!

Jaką rolę w procesie recyklingu PVC odgrywają inwestorzy wymieniający starą stolarkę okienną na nową?
Najważniejszą, bo to oni decydują, gdzie finalnie trafi ich stare okno. Dla dobra środowiska i Nas wszystkich należy budować świadomość, że stare okna muszą trafiać do recyklingu, a nie na wysypiska śmieci.

Reasumując, recykling starych okien PVC to przyszłość dla stolarki okiennej i środowiska?
Jak najbardziej, to jest kierunek w którym powinniśmy podążać. W obecnej chwili gdy zmiany klimatyczne się nasilają rolą każdego z Nas jest ograniczanie emisji CO2 bo „Nie ma Planety B”.

Pełniejszej wersji wywiadu zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia pod linkiem https://youtu.be/j4G250D0FAs

Co zrobić z wymienionym oknem


Wstecz